Przedszkolaki dowiadują się, jak powstaje miód i ser

27.10.2021r. starsze grupy z naszego przedszkola Pszczółki, Biedronki i Żabki miały spotkanie z Panem pszczelarzem i z Panią zajmującą się serowarstwem. Spotkanie podzielone było na dwie części.

Jako pierwszy wystąpił Pan Krzysztof Bałon z Gospodarstwa Pszczelarskiego Na Podkarpaciu „Eko Bałon” . Jest to jedno z wiodących gospodarstw pasiecznych Polski południowo—wschodniej ,w którym produkowane są miody najwyższej jakości, pochodzące między innymi z terenów ekologicznie czystych Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Ciekawe ilustracje oraz pyłek kwiatowy, wosk pszczeli i strój pszczelarza z siatką ochronną – to wszystko dzieci mogły zobaczyć w trakcie spotkania. Pan Krzysztof powiedział nam, że pszczoły występują w rodzinach zwanych rojami, w których żyją robotnice, samce zwane trutniami oraz pszczela matka zwana królową. Robotnice zajmują się karmieniem królowej i larw, ochraniają ul, a przede wszystkim zbierają nektar i pyłki kwiatowe, z których wyrabiają miód. Natomiast królowa odpowiedzialna jest za składanie jaj w komórkach woskowych. Dzieci dowiedziały się również, co wytwarzają pszczoły, a mianowicie: miód, wosk, mleczko pszczele oraz propolis (kit pszczeli).

W drugiej części wystąpiła Pani zajmująca się serowarstwem. Dzieci dowiedziały się „Skąd bierze się ser?” i na czym polega proces warzenia sera.

Spotkanie zakończyło się degustacją miodów, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały oraz samodzielnie wykonały świeczki z wosku
pszczelego.